מריבות בין אחים

על ידי אפר 9, 2024מאמריםאפס תגובות

יועצת גמילה מחיתולים<br />

אחד הנושאים שהורים רבים מתקשים להתמודד איתם ולא בטוחים מה נכון לעשות הוא מריבות בין אחים. פעמים רבות הם נוקטים עמדה מתוך רצון להגן על החלש, שלרוב (אם כי לא תמיד) יהיה גם הקטן, מביעים זעזוע מכך שבמשפחה המקסימה שלהם יש צעקות, ויכוחים, שקרים ואפילו למרבה הפלא, גם אצלם נראות מכות מדי פעם. פעמים רבות הדרך בה נוהגים הורים בזמן מריבות בין אחים, יכולה להחמיר את המתח בין האחים וגם ליצור מתח בין הילדים להורים, ולא רק בין הילד שההורה נוקט עמדה כנגדו (לפי תחושתו) אלא בשלב מסוים גם בין ההורה לילד המקבל את הגנת ההורה או בכלל לפספס את מטרת ההתערבות שהיא בין היתר למידה להמשך.

למה קורות מריבות בין אחים?

המצב הטבעי בין אחים הוא לאהוב זה את זה ושלכל אחד מהם יהיה אכפת מהאחר. ברוב הגדול של המקרים זה אכן היחס בין האחים, זאת מתחת לשכבות אחרות שמתפתחות ובחיי היום יום יכולות לבוא יותר לידי ביטוי כמו תחרותיות ביניהם, כעס או קנאה. כך ישנם ריבים בעיקר כי כל אחד רוצה להרגיש אינדיבידואל ולקבל את המקום שלו. מעבר לכך, מריבות בין אחים מאפשרות להם להתאמן על התמודדות במסגרת חברתית רחבה ופחות תומכת. לכן, ממש כפי שגורי אריות רבים זה עם זה בתור אימון לאתגרים העומדים בפניהם כבוגרים, כך אפשר להסתכל  גם על מריבות בין אחים.

"הילדים הורגים אחד את השני": מה עושים

ההסתכלות על מריבות בין אחים גם בקרב בעלי המקצוע בתחום אינה תמיד אחידה. יש כאלה האומרים לא להתערב כל עוד אחד הילדים אינו נמצא בסכנה. לטענתם המריבה היא גם דרך להשיג תשומת לב שלילית מצד ההורים. עם זאת, כאשר לא מתערבים בכלל ובאופן קבוע אפשר לפספס הזדמנות ללמידה מהסיטואציה. התערבות ההורים באופן שבו הם אינם מצדדים בצד אחד או דורשים להפסיק את המריבה כאן ועכשיו אלא בתור מגשרים יכולה לסייע לטווח הרחוק. הדבר עוזר לשני הצדדים להבין את סיבת המריבה ולמצוא פתרון המתאים לשניהם דבר שיוכלו ליישם גם בהמשך ובמסגרות רחבות יותר.

מירב  ערן היא מדריכת הורים מוסמכת ויועצת משפחתית בעלת ניסיון רב. היא נותנת להורים כלים להתמודדות עם מריבות אחים: כיצד להסתכל על המריבה בנקודת מבט רחבה, מתי להתערב ובאיזה אופן. מוזמנים ליצור קשר.

רוצים לקבל עצות מועילות נוספות?

לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי

מירב ערן הורות בפריחה

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

🌸להצטרפות לקבוצת וואטסאפ שקטה עצות להורות בפריחה עם מירב

ליחצו על הקישור⬇️

https://chat.whatsapp.com/DP8LeKMcbklB0eHxmkwBFM

בואו לעשות טוב יותר למען ביתכם.